Biżuteria złota, a więc kolczyki, pierścionki czy bransoletki wykonane ze złota wraz z upływem czasu tracą swój kolor. Aby temu zapobiec warto je systematycznie czyścić. jak powinno się  zatem dbać o złotą biżuterię?

 

biżuteriaWielu osobom wydaje się, że złoto to materiał trwały i wytrzymały. Niestety wraz z upływem czasu i na skutek działania niekorzystnych warunków pogodowych pokrywa się specyficznym nalotem i traci pierwotny kolor. Ma to miejsce na skutek występowania w powietrzu dwutlenku węgla. Złoto traci swój blask i ciemnieje. To jednak nie jest proces nieodwracalny. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym, złotej biżuterii można przywrócić dawny blask.

 

W przypadku przedmiotów, które od dawna nie były czyszczone, należy na samym początku zdjąć metalowy nalot, który z czasem osiada na biżuterii. Do tego celu wystarczy przygotować szklane naczynie z przegotowaną wodą. Jego dno wykłada się folią aluminiową, a do środka wsypuje kilka łyżeczek soli. W tak przygotowanej miksturze biżuteria powinna się moczyć przez kilka godzin.

 

Zamiast wody z solą można również wykorzystać wódkę czy pastę do zębów, ale pozbawioną mikrogranulek. To jednak metoda dość inwazyjna, którą lepiej zostawić na koniec, gdy inne metody nie dadzą rezultatu. Tak wyczyszczoną biżuterię warto regularnie przecierać miękką szmatką nasączoną odrobiną spirytusu i wódki. Dzięki temu zachowa ona swój blask na długi okres czasu.


Obrączki z białego złota dla lubiących piękny luksus Jakie timex zegarki damskie warto wybrać?