Czym właściwie są dewocjonalia? To oryginalnie brzmiące słowo niejedną już osobę wprawiło w konsternację. Jego znaczenie nie jest jednak skomplikowane – dewocjonaliami nazywamy drobne przedmioty kultu sakralnego – krzyżyki noszone na szyi, medaliki, różańce lub obrazki przedstawiające świętych, a także akcesoria wykorzystywane podczas wizyt duszpasterskich. W dzisiejszych czasach można je kupić zarówno w internecie, jak i w przeznaczonych do tego celu sklepach.

Kiedy kupowane są dewocjonalia?

Można łatwo domyślić się, iż dewocjonalia kupują ludzie wyznający daną religię i identyfikujący się z nią. Wykonane ze szlachetnych metali krzyżyki oraz medaliki są jednym z popularniejszych prezentów z okazji Chrztu Świętego lub Pierwszej Komunii Świętej. Różnego rodzaju dewocjonalia używane są podczas obchodów świąt religijnych, ważnych wydarzeń lub wizyt duszpasterskich. Niektóre z nich służą właścicielom na co dzień – na przykład różańce, przeznaczone do odmawiania codziennej modlitwy.

Na co należy zwracać uwagę, kupując dewocjonalia?

W sklepach można znaleźć przedmioty o bardzo różnym sposobie wykonania, różniące się wyglądem, kształtem, materiałem oraz ceną. Warto więc pamiętać, że choć walory wizualne są niewątpliwie bardzo ważne, równie istotna jest trwałość, jaką posiadają dane przedmioty. Dobrze jest kierować się tym, czy dewocjonalia, które chcemy kupić, zachowają swoją trwałość przez wiele lat.


Jak dobrać kolczyki? Jakie są rodzaje złotych obrączek?